آموزش عکاسی استاندارد برای محصولات فروشگاه

2020-01-30 16:12:00.013 +0330 +0330

آموزش عکاسی استاندارد برای محصولات فروشگاه

در مقاله قبل به تاثیر عکس در فروش اینترنتی پرداختیم و کامل توضیح دادیم که یک تصویر ایده ال چقدر در افزایش فروش شما تاثیر گذار است و در این مقاله یاد می گیریم که چگونه از محصولات یک تصویر مناسب تهیه کنیم تا علاوه بر زیبا تر شدن ظاهر فروشگاه ، مشتریان با دیدن محصول تشویق به خرید محصول شوند. 

چرا باید عکس استاندارد تهیه کنیم ؟

اینستاگرام یکی از پر طرفدار ترین شبکه های مجازی دنیا است که روزانه تعداد بسیار زیادی عکس در این شبکه مجازی بارگذاری می شود. علت محبوبیت این شبکه مجازی عکس محور بودن آن است. عموم مردم همیشه با تصویر ارتباط بهتری دارند. همچنین پیامی که یک تصویر می تواند در عرض چند ثانیه به کاربر منتقل کند یک متن یا یک نوشته هرگز نمی تواند. به همین دلیل شما که صاحب یک فروشگاه در فروشگاه ساز باب هستید باید همیشه این موضوع را مد نظر داشته باشید که تصاویر مناسب برای محصولات شما می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش فروش و درآمد شما داشته باشد. شما چون در فروشگاه ساز باب فروشگاه خود را ایجاد کرده اید یک قدم نسبت به بقیه جلوتر هستید. به خاطر امنیت، سرعت بارگزاری وب سایت، سئو مناسب و … . ولی این موارد با تلاش شما تاثیر گذار خواهد شد و یکی از این تلاش ها سعی در تهیه تصاویر مناسب برای محصولات فروشگاهتان است.

 

عکاسی صنعتی با کمترین امکانات

وقتی صحبت از تصویر مناسب برای محصولات یک فروشگاه می شود قطعا خیلی از افراد یاد عکاسی صنعتی و هزینه های زیاد آن خواهند افتاد و فورا نظرشان تغییر می کند اما تیم عکاسی فروشگاه ساز باب به شما آموزش خواهد داد تا با کمترین امکانات بهترین تصاویر از محصولات خود تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه یک عکس مناسب

۱- یک تلفن همراه هوشمند با دوربین مناسب ( امروزه اکثر افراد دارای تلفن های هوشمند با قابلیت عکس برداری مناسب هستند و شما هم ناچار باید حداقل یک تلفن همراه با دوربین مناسب را تهیه کنید، البته دوربین های عکاسی نیز بسیار مناسب تر خواهند بود )

۲- جعبه لایت باکس عکاسی ( این یک جعبه برای عکاسی در شرایط نور دهی مناسب است ) و یا پرده نوری

۳- محیط مناسب از نظر نور پردازی

مراحل ساخت لایت باکس عکاسی

برای ساخت یک جعبه لایت باکس شما کافی است یک جعبه مقوایی متناسب با محصولاتی که دارید تهیه کنید. سپس برای ورود نور به داخل جعبه نیاز است که سه طرف جعبه را برش داده تا سه پنجره در جعبه ایجاد شود.(طرف چپ و راست و بالای جعبه تا نور از بالا و دو طرف به محصول تابیده شود ) می توانید برای افزایش دقت در برش، آن ها را به صورت مساوی اندازه گیری کنید تا نور نیز به صورت مساوی از سه طرف وارد جعبه شود. در مرحله بعد سه تیکه پارچه سفید به اندازه دریچه ها و حتی مقداری بیشتر تهیه کنید و روی پنجره ها را با پارچه های سفید بپوشانید. سعی کنید پارچه ها را محکم و کشیده نصب کنید تا بعدا افتادگی نداشته باشد چون در نور پخش شده تاثیر زیادی خواهد داشت. جعبه شما اماده است و فقط پس زمینه داخل جعبه باقی مانده است که می توانید از مقوا با رنگ دلخواه استفاده کنید و تمام داخل آن را بپوشانید. حال کافی است از سه عدد لامپ  رو به روی پنچره ها برای تنظیم نور استفاده کنید.

ساخت پرده عکاسی

و اما پرده عکاسی که بسیار ساده تر از جعبه لایت باکس است. شما کافی است یک پارچه سفید رنگ بزرگ را در یک چهار چوب و یا در سقف نصب کنید و پارچه را به صورت منحنی روی زمین قرار دهید تا محصول که روی پارچه قرار می گیرد خط تا پارچه در عکس نباشد.

نور پردازی

همیشه این را به خاطر داشته باشید که تصویر از پس زمینه شما کمی فاصله داشته باشد تا سایه کمتری در تصویر باشد و نور به صورت نرم به محصول تابیده شود. نزدیک بودن نور به تصویر دلیل بر مناسب بودن نور نیست.

در رنگ بندی هم سعی کنید پس زمینه همیشه با محصول شما تضاد قابل قبولی را داشته باشد مثلا اگر شما از یک محصول سفید رنگ قرار است عکاسی کنید بهتر است رنگ پس زمینه متضاد با محصول باشد.

 

ویرایش و خروجی گرفتن عکس استاندارد

بعد از تهیه تصویر شما به یک سیستم نیازی دارید تا بتوانید تصاویر را ویرایش کرده و در فروشگاه قرار دهید. بهترین نرم افزار برای این کار فتوشاپ می باشد.

نرم افزار فتوشاپ را اجرا کنید و یک سند در ابعاد ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ ایجاد کنید. ( حداقل اندازه تصویر باید ۹۰۰ در ۹۰۰ پیکسل باشد چون اندازه تصویر در حالت عادی ۵۰۰ در ۵۰۰ است ولی وقتی کاربر نشانگر ماوس را روی تصویر می برد تصویر ۹۰۰ در ۹۰۰ بارگذاری می شود تا کاربر بتواند جزئیات بهتری را مشاهده کند پس بهتر است شما حداقل همان ۹۰۰ را در نظر بگیرید تا در هنگام زوم شدن روی تصویر کیفیت آن کم نشود )

پس زمینه را به رنگ سفید تغییر دهید و سپس تصویر را وارد فتوشاپ کنید. اگر هنوز با نرم افزار فتوشاپ آشنا نیستید مقاله آموزش مقدماتی فتوشاپ را مطالعه کنید. سپس تصویر را سعی کنید در وسط کادر بگذارید و لوگو را در سمت چپ پایین کادر قرار دهید. تصویر شما آماده است. البته با مطالعه مقاله آموزش فتوشاپ و آشنایی شما با ابزار های مختلف می توانید به سلیقه دلخواه تغییراتی را در تصویر ایجاد کنید.

می توانید این فایل را به صورت PSD ذخیره کنید تا برای محصولات بعدی فقط تصویر را تغییر دهید .

 

سوالات متداول کاربران

 

بهترین اندازه برای ثبت تصاویر چه اندازه است ؟

اندازد استاندرد عکس  برای آپلود تصویر در فروشگاه حداقل ۹۰۰ در ۹۰۰ پیکسل با رزولوشن ۷۲ می باشد. البته اندازه ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ اندازه خوب و مناسبی است. ولی از ۹۰۰ پایین تر تصویر شما کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

 

بهترین پس زمینه برای تصاویر چیست ؟

معمولا پس زمینه سفید بهترین و مناسب ترین پس زمینه برای محصولات شما می باشد ولی بهتر است برای محصولات سفید رنگ از یک پس زمینه متضاد استفاده کنید تا محصول شما بهتر دیده شود.

 

برای هر محصول چه تعداد تصویر لازم است ؟

این یک سلیقه کاملا شخصی است و هر شخصی به هر تعداد که دوست دارد میتواند برای محصولات خود تصویر تهیه کند ولی معمولا برای معرفی کامل یک محصول ۵ تصویر از ۵ زاویه مختلف کافی است.

 

آیا تصویر مناسب در سئو سایت تاثیر دارد ؟

تاثیر مستقیم خیر ولی تاثیر غیر مسقیم دارد چون تصویر مناسب باعث ایجاد حس خوب در کاربر میشود و همین امر باعث میشود تا کاربر وب سایت شما را ترک نکند و از محصوات دیگر شما هم بازدید کند که همین امر باعث افزایش محبوبیت وب سایت شما خواهد شد که در ارتقا رتبه شما نقش کلیدی دارد. البته خود تصاویر خصوصیاتی مثل عنوان، متن جایگزین و … دارند که در سئو می تواند تاثیر گذار باشد.

قاسم سبحانی
طراح ارشد رابط کاربری